Brno v žebříčku nejdražších měst co se cen nemovitostí týče: nestaví se nové byty a cenami doháníme Prahu

 

Brno se v žebříčku nejdražších měst − alespoň co se cen bydlení týče − drží těsně za Prahou. Průměrné ceny bytů v moravském hlavním městě se přehouply přes hranici 55 tisíc, v případě nových projektů dokonce výrazně nad 65 tisíc korun za metr čtvereční.

A u luxusních bytů není výjimkou ani "pražská" cena − 80 tisíc za metr. Zdražování ani zdaleka není u konce. V Brně totiž očekáváme i v roce 2018 růst cen bytů, zhruba o pět až sedm procent, tedy pokud nedojde k výraznému zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Ve městě se totiž téměř nestaví, protože není schválený nový územní plán. Co se postaví, se téměř okamžitě prodá. Poptávka je veliká.

Žádaná dispozice 1+kk je v současných nabídkách developerů o 30% dražší než vloni, což také úzce souvisí se zdražováním nájemného. Investor, který koupí drahý byt, očekává určité procento výnosů, podle toho nastavuje cenu pronájmu. Tento efekt se zastaví až v momentě, kdy nájem bude tak vysoký, že už za něj nájemníci nebudou ochotní platit. 

Zahájené stavby v minulém roce jsou dokonce podle dostupných čísel nejnižší za poslední 3 roky.

Nedostatek nových bytů se projevil i na prodejích v loňském roce. Za celý rok se v Brně prodala pouze necelá tisícovka bytů. Na vině přitom není malá poptávka, ale naopak nedostatek na trhu: zájemci o bydlení nemají z čeho vybírat, většina dostupných bytů je předražená. Kvůli tomuto nedostatku bytů se stěhují za město a v okrese Brno - venkov se staví více než v Brně samotném. 

        

                      

 

 

 

 

Když se nestaví nové byty v Brně, lidé hledají za hranicemi města.

Stejně se zachovali i developeři – když nemohou stavět v samotném městě, přesunuli se mimo něj. Již v tuto chvíli je aktuální nabídka mimo Brno okolo 1000 nových bytů.

 
 

Vytvořilo FEO