Chystá se nový zákon, který bude regulovat práci realitních makléřů na trhu s nemovitostmi

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů, ale to se již brzy změní. Prozatím se realitním makléřem mohl stát úplně každý i bez potřebného vzdělání či praxe. Toto má změnit nový zákon, podle kterého budou muset mít realitní makléři odborné vzdělání a potřebnou kvalifikaci. Nová legislativa dále počítá s tím, že půjde o vázané živnosti s potřebným pojištěním občanské odpovědnosti.

Práce realitního makléře je v zemích EU i v USA velmi prestižním povoláním, bohužel v České republice tomu tak není. Až 80 % klientů uvádí, že jsou s prací realitních makléřů nespokojeni. Mezi hlavní důvody patří fakt, že jsou nepoctiví a podávají nepravdivé informace. A právě tuto skutečnost by měl změnit připravovaný zákon o realitním zprostředkování. Je nezbytně nutné regulovat aktivity, při kterých jde většinou o celoživotní úspory rodin a majetek, který je nezbytně nutné ochránit.

Pokud tento zákon schválí poslanci a senátoři, měl by začít platit od ledna 2020.

Česká republika má v tuto chvíli nejvíce realitních makléřů v rámci okolních států. Hlavní příčinou je fakt, že toto prestižní povolání může dělat prakticky každý, jelikož náš stát vstup makléřů na trh nijak výrazně nereguluje. Stačí pouze živnostenský list, vzdělání či potřebná kvalifikace není nutná.

Podle chystané legislativy se ale vše mění. Realitní makléři budou muset mít vázané živnosti, které dostanou pouze v případě potřebného vzdělání a potvrzené praxe. Vzdělání bude muset být z oblasti ekonomie, práva, financí, marketingu, obchodu nebo stavebnictví. V případě středoškolského vzdělání se bude dokládat 3letá praxe v oboru. Pokud nesplňují makléři výše uvedené druhy vzdělání, popřípadě dostatečnou praxi, budou muset skládat zkoušky odborné způsobilosti, které bude mít pod kontrolou živnostenský úřad.

Další povinností realitního makléře bude pojištění odpovědnosti. Po celou dobu musí být realitní makléř pojištěn pro případ, že by klientovi neúmyslně způsobil škodu, a to minimálně na 1,75 milionu korun. V případě, že makléř nebude mít pojištění občanské odpovědnosti, může dostat pokutu až do výše 1 milionu korun.

Dalším kontrolovatelným bodem bude trvání exkluzivní smlouvy. V současné době toto zprostředkování není nikterak omezeno, v nové podobě to bude znamenat, že výhradní smlouvu s klientem smí makléř podepsat maximálně na 6 měsíců.

Na závěr:

Je pravdou, že zákon by mohl být více ambiciózní, hovoří totiž hodně obecně, ale buďme rádi za tyto dary. Tento zákon je namířen proti „garážovým makléřům“, kteří tuhle činnost vykonávají na vedlejšku. Jako začátek tento zákon já osobně hodnotím velice pozitivně. Abyste mohli být realitním makléřem, budete muset prokázat patřičné vzdělání, prokázat svoji praxi, mít vázanou živnost a být pojištění. Tím se alespoň pro začátek „vyčistí“ realitní trh a doufejme, že jednou i tady v naší republice se povolání realitní makléř bude těšit kýžené prestiže.

Vytvořilo FEO