ČNB přitvrzuje a od října 2018 žádá další zpřísnění pravidel při poskytování hypotečních úvěrů

Nová pravidla při poskytování hypoték plánuje Česká národní banka zavést od října letošního roku. Nařízení se bude vztahovat na výši půjčky a měsíční splátky. Dluh by nově neměl být vyšší než devítinásobek žadatelova čistého ročního příjmu. Splátka by pak neměla překročit 45 % jeho čistého měsíčního výdělku. Takové zpřísnění vysvětlují analytici Centrální banky nejen nárůstem cen nemovitostí, který byl u nás za loňský rok nejvyšší v celé Evropské unii, ale také celkovým objemem poskytnutých hypoték.

Co se týče výše půjčky v poměru k ceně nemovitosti, ta zůstane nezměněna. K prvním úpravám došlo před dvěma lety, kdy Česká národní banka vydala doporučení, kterým bankám ukládala neposkytovat tzv. stoprocentní hypotéky. V dubnu roku 2017 doplnila nařízení, kterým bankám ukládá neposkytovat hypotéky nad 90 % LTV (Loan To Value, poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a úvěry nad 80 % omezit na 15 % poskytovaných půjček.

Banky tato doporučení respektovala, nicméně byly schopny klientům nabídnout doplňkový úvěr (nejčastěji ze stavebního spoření), aby na hypotéku dosáhli. ČNB se tak snaží hledat jiný model, který by takové obcházení znemožnil. Byť na úkor většiny domácností, a především mladých rodin.

Analytici upozorňují, že do budoucna by na základě požadavků ČNB banky mohly zpřísnit poskytování hypoték i z hlediska dalších dvou parametrů - poměru celkové výše zadlužení a ročního příjmu (DTI) a poměru výdajů na splátky úvěrů  a čistého příjmu (DSTI).

Vytvořilo FEO