Nemovitosti v Česku zdražují nejrychleji z celé Evropské unie - meziročně až o 12,3%

Nemovitosti v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku zdražily meziročně o 12,3 procenta, nejrychleji ze zemí Evropské unie. Následovalo Irsko a Portugalsko. V celé EU nemovitosti zdražily za rok v průměru o 4,6 procenta.

Zdražování realit v ČR nejvíce táhnou Praha a Brno. Ve srovnání s rokem 2015 jsou aktuálně ceny nemovitostí o 21% vyšší.

Dvouciferný růst cen nemovitostí v meziročním srovnání zaznamenaly i další státy kromě ČR, a to Irsko, Potrugalsko, Maďarsko a Nizozemí. Na opačné straně žebříčku je Itálie, kde se dokonce byty zlevňují, což je jedna jediná země z Evropské Unie. 

Pro zajímavost, například země, které nepatří do EU, tak Norsko podražilo o 2,3% ale třeba Island o 22,5 %.

A jaké jsou prognózy? Za tuto situaci může především extrémně uvolněná politika Evropské centrální banky a dále výborná vize bank ohledně 100%ních hypoték, které zapříčinily z velké části masivní růst cen, které jsou uměle vyvolány. Během dvou let, kdy si hypotéku mohl prakticky dovolit téměř každý, trh se úplně vybral. V tuto chvíli, kdy je velice slabá nabídka a pořád ještě je dostatečná kupní síla, ceny nemovitostí jsou tak vysoko, že člověku zůstává i rozum stát. A přesto lidé kupují. Prognóza do budoucna je taková, že zdražování nemovitostí by se mělo zpomalovat a nakonec úplně zastavit. Dalším důležitým faktem bude to, že velká část poptávky opadne z důvodu cenové nedostupnosti bytů.

Čeká nás tedy další ekonomická krize? 

 

Vytvořilo FEO