Nová státní půjčka na bydlení - mladé rodiny mohou získat levnější půjčky, ale má to svá omezení

Od 15. srpna začal stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do 36 let zvýhodněné půjčky na pořízení nového bydlení nebo na rekonstrukci. Půjčky však mají poměrně dost omezení, což se ukazuje jako docela zásadní problém.

 

Stát chce půjčit mladým rodinám do 36 let na pořízení nemovitosti až 2 miliony korun. Úroková sazba bude 1% s garantovanou dobou 20 let, což je také maximální doba splatnosti. Fixace 5 let. Státní půjčka má 3 kategorie:

  • modernizace bytu či domu - maximálně 300.000,-
  • koupě bytu - maximálně 1.200.000,-
  • koupě rodinného domu či výstavba - maximálně 2.000.000,-

Úvěr má být poskytnut maximálně do 80% skutečných nákladů výstavbu nebo koupi, u rodinných domů včetně pořizovací ceny pozemku. Pozor je zde omezení na podlahovou plochu. Půjčku dostanete v případě, že podlahová plocha u rodinného domu nepřesáhne 140 m2, u bytu je to 75 m2.

Tato půjčka samozřejmě nemá absolutně žádný význam ve městech jako je Praha nebo Brno, kde ceny nemovitostí šplhají prozatím stále vzhůru a určitě nelze pořídit dům za 2.000.0000,- Tato půjčka má však význam pro lidi z menších měst či obcí, pro finančně slabší domácnosti nebo lidi, kteří mají rozestavěný dům a potřebují finance k jeho dokončení. 

Tato půjčka lze zkombinovat i s hypotékou, ale musíte dopředu vědět, zda-li vaše banka přistoupí na skutečnost, že v katastru nemovitostí bude mít první vložené zástavní právo SFRB (státní fond rozvoje bydlení), nikoliv banka. Otázkou je, zda-li vaše banka bude ochotna na toto omezení přistoupit a za jakých podmínek, protože běžnou praxí je fakt, že banky nerady přijímají zástavu nemovitosti až na druhém místě. 

 

Vytvořilo FEO