Tepelná čerpadla – ušetřete až 80 % nákladů na teplo

Tepelná čerpadla – ušetřete až 80 % nákladů na teplo

Do bytového domu či rodinného domu se hodí všechny druhy tepelných čerpadel, ovšem nejčastější variantou je vzduch – voda, a to z důvodu, že instalace není náročná a není potřeba mít na pozemku zemní vrty nebo kolektory.

Nevýhodou je fakt, že pořízení tohoto čerpadla je poměrně nákladné. U bytového domu např. s 45 byty, toto čerpadlo může vyjít až na 1,5 milionu korun. U rodinného domu si připravte rozpočet v rozmezí od 100 – 250.000,- Kč. Pokud se na to podíváte z praktického hlediska, životnost tohoto čerpadla je 20 let a můžete ušetřit 60 až 80 % nákladů na tepelnou energii. Nyní např. zaplatíte za 1GJ tepla 500,- až 800,-Kč, s tímto čerpadlem se dostáváte na 150,- až 250,- Kč.

Čerpadla vzduch – voda jsou ekonomicky i technicky nejpřínosnějšími systémy, protože odebírají tepelnou energii z venkovního vzduchu. Jsou dobře umístitelná a přívod a odvod vzduchu se řeší přes otvory v obvodových stěnách.

U všech systémů čerpadel platí zásada, čím nižší teplotu vody musí dodávat do topného systému, tím větší je jejich výkon a tím více dosahují energetických a finančních úspor.

Nezapomeňte, že před instalací tohoto čerpadla by měl být dům či bytový dům perfektně zateplen, protože pak toto čerpadlo nemá žádný význam a neušetříte prakticky nic. Bez zateplení tato úspora ztrácí svůj smysl a hodnotu.

 

Vytvořilo FEO