10 kroků, jak poznat profesionálního realitního makléře

Prodáváte byt či dům? Jedná se pravděpodobně o vaše životní rozhodnutí a proto je na místě, abyste nic nepodcenili, především výběr realitního makléře. Ale jak poznáte profesionála?
 

1) reference a doporučení 
Vůbec nejspolehlivějším způsobem, jak vybrat skvělého makléře jsou reference a doporučení od kolegů, rodiny či přátel. Pokud ovšem nikoho takového ve svém okolí nemáte, jedinou možností je makléře najít.


2) sami si nastudujte proces prodeje
V první řadě vy sami byste měli znát hrubý obrys prodeje vaší nemovitosti, tzn. nastudovat si alespoň základní fakta o tom, jak prodej bude vypadat. Díky tomuto samostudiu se můžete vyhnout manipulaci s nepoctivými makléři či amatéry. Ptejte se. Nebojte se položit otázky, na které znáte odpovědi, protože jen díky tomu zjistíte, zda mluvíte s profesionálem. Kvalitní makléř nejen že bravurně odpoví na vaše dotazy, ale také by vás sám měl připravit na prodej nemovitosti automaticky a bez vyzvání. Měl by se s vámi dohodnout na daném postupu, říct vám, jakým způsobem bude probíhat prezentace a nastínit vám strategii prodeje. 


3) práce makléře na plný úvazek
Vždy hledejte makléře, který se věnuje své profesi na plný úvazek. Dnes je spousta rádoby makléřů, kteří tuto činnost vykonávají jen tak na přivýdělek, na internetu toho o nich moc nezjistíte, sotva mají fotografii či nějakou historii. Hledejte makléře, který tuto činnost vykonává na 100%, vlastní webové stránky, má pracovní historii, podává o sobě veřejně spoustu dostupných informací, píše články, radí klientům, má blog či kanál na YouTube, prezentuje se na sociálních sítích, popřípadě profesních sítích jako je LinkedIn.


4) vzdělání makléře  
Vybírejte makléře, který se neustále vzdělává a pracuje na sobě. Každý kvalitní makléř prezentuje svoje vzdělání, kurzy, kvalifikace a certifikáty. 


5) zázemí makléře
Podívejte se, jaké má makléř zázemí, protože tento fakt vám hodně napoví o celkovém portfoliu služeb. Nenechte se zmást tím, že se jedná o malou firmu. Mnohokrát menší společnost má kvalifikovanější obchodníky než právě ty velké. Pracuje makléř sám na sebe? To také nemusí být negativně vnímáno. Zeptejte se ho proč to tak je? Navštivte makléře v jeho kanceláři a udělejte si celkový obrázek toho, jak kancelář vypadá. Je čistá a udržovaná s pořádkem na stole, nebo tam vládne chaos? 


6) profesionál vám neslíbí nereálnou cenu  
Profesionální makléř si dá s vámi schůzku, aby si nemovitost prohlédl a udělal kvalitní odhad tržní ceny. Tento odhad většinou chvilku trvá, protože makléř porovnává současné nemovitosti na trhu, lokalitu, typ vlastnictví, stav bytu či domu, rekonstrukce či původní prvky, aj. Každý z těchto aspektů může cenu nemovitosti výrazně ovlivnit. Po stanovení tržní ceny by vám měl sdělit fakt, jak na to přišel a proč je výsledek zrovna takový. Nepoctivý či makléř amatér je schopen vám říct cenu po telefonu, aniž by nemovitost viděl, popřípadě vám slíbí nemožnou cenu, aby vaši zakázku dostal pod výhradní smlouvu. Nevěřte nereálným cenám, kvalitní makléř by vám toto nikdy neslíbil. 


7) nepodceňujte první dojem 
První kontakt bude zřejmě po telefonu. Zkoumejte, jak na vás makléř působí. Z jeho hlasu poznáte, zda je příjemný, pohotový a komunikativní. Pokud na vás zanechá výborný první dojem, pak stejný dojem udělá na budoucí zájemce. Profesionál vás nikdy nebude nikam tlačit, někteří i vtipkují a působí velmi uvolněně. Na schůzku by měl makléř dorazit včas, dochvilnost je totiž ctností králů. Kvalitní makléř je vždy upravený a nezáleží na tom, jestli má sako či nikoliv. Jemně elegantní styl nepůsobí tak chladně agresivně. Důležitým prvkem je i podání ruky, kde se o daném člověku dokážete dozvědět základní rysy jeho povahy.


8) obchodní dovednosti makléře 
Váš makléř by měl být vynikajícím obchodníkem a to z důvodu, že kupující neustále hledají argumenty, jak nakoupit za co možná nejnižší cenu. Makléř by měl hájit vaše zájmy, měl by být perfektně připraven a nenechat se vykolejit. Obchodní dovednosti poznáte velmi snadno tím, že makléři budete klást otázky a argumentovat. Nejvíce toho zjistíte tak, že člověka donutíte reagovat pod stresem. Ustoupil váš makléř vašim požadavkům a argumentům? Dokáže obratně odpovídat a formulovat věty? Jak se u toho tváří? Pokud ustoupí, za jakou cenu? Toto vám hodně napoví, koho máte před sebou.

 
9) právní znalosti 
Zkušený makléř by měl znát minimálně NOZ, měl by znát strukturu všech smluv (nájemní, podnájemní, kupní, budoucí kupní, svěřenecké), měl by vědět, co znamenají jednotlivé právní vady na listu vlastnictví a jak je řešit, jak se dělají dodatky ke smlouvám, na co ve smlouvách upozornit, atd. Tyto informace opět zjistíte tak, že se budete ptát.


10) výhradní smlouva ano či ne?
Gratuluji vám, jste ve fázi, kdy jste si makléře vybrali, má vynikající reference, skvělá doporučení, dobré zázemí a kvalitní schopnosti. Poslední otázkou je, uzavřít výhradní smlouvu ano či ne? Tímto bodem se budu detailně zabývat v dalším článku.

 

Vytvořilo FEO