Trvalé bydliště pro nájemníka ano nebo ne?

Kolem přihlášení k trvalému pobytu kolují mnohé nesmysly a dezinformace.

Jak se vyznat ve spleti rad na různých internetových diskuzích a co je vlastně pravda? 

 

Nejprve se pojďme spolu podívat na to, proč doopravdy někteří nájemníci požadují trvalé bydliště:

  • nájemník chce být evidován tam, kde skutečně bydlí 
  • pohodlnější komunikace s poštou a úřady
  • volební právo
  • v případě rezidentního parkování možnost získat parkovací kartu 
  • někteří lékaři vyžadují při zápisu trvalé bydliště
  • mateřské školky a školy vyžadují trvalé bydliště žáků v dané lokalitě
  • trvalý pobyt vyžaduje cizinecká policie u lidí ze zahraničí kvůli evidenci a také zeleným kartám
  • příspěvky na bydlení a sociální dávky

Vyděsila vás poslední věta? Je nutno se nad tím pořádně zamyslet. Každý z nás totiž může lehce přijít o práci a tím pádem se stává neschopen platit nájemné a služby pronajímateli. Situace se jeví jako bezvýchodná. Pokud má nájemník trvalé bydliště, je schopen požádat o příspěvek na bydlení tak, aby mohl platit i nadále nájemné, nezůstal vám nic dlužen a zároveň nepřišel o střechu nad hlavou. Tento příspěvek mu může pomoci překonat svízelné období, než si najde jinou práci. Davá vám to smysl? Co se týče sociálních dávek, nájemníkem může být rodina s dítětem. Jeden z partnerů odejde a ten druhý, což je většinou matka, se dostane do úzkých, neboť nájemné zcela připadne jen na ni. Jak z toho ven? V případě trvalého bydliště si může zažádat nejen o příspěvek na bydlení, ale i o sociální dávky z důvodu odchodu partnera a tímto může překlenout dosti svízelné období. Dává vám smysl i toto? Ale jak jsem avizovala, zamyslete se nad tím. Ani já nepodporuji lidi, kteří v životě nesáhli na práci a pouze zneužívají náš systém.

Pokud tedy jako pronajímatelé povolíte trvalé bydliště, neznamená to pro vás prakticky žádný problém. Nájemník na vaši nemovitost nemá žádný právní nárok, tudíž není to pro vás nebezpečné. Jediné, co bývá velmi nepříjemné, je fakt, že nájemník se ocitne v exekuci. První kroky exekutora samozřejmě vedou k vám do bytu. Pokud máte zařízený byt, exekutora samozřemě zařízení bude zajímat. Je tedy naprosto nezbytné, abyste měli řádný předávací protokol s nájemníkem, kde bude jasně uvedeno, které věci vám jako majitelům patří, a které jste nájemníkovi dali do užívání. Pokud takový zápis nemáte, bude velmi těžké toto prokázat. Svým majitelům důrazně doporučuji v předávacím protokolu uvést úplně všechno, i drobnosti a navíc pořídit například fotodokumentaci nemovitosti. Ušetříte si tímto řadu problémů. 

 

Může pronajímatel zakázat přepis trvalého bydliště?

Tato otázka vás napadne v momentě přečtení posledních vět a řeknete si, že do smlouvy uvedete, že trvalé bydliště zakazujete nájemníkovi zřídit. Bohužel při "lámání chleba" vám toto nepomůže, protože dle zákona je tento paragraf či věta ve smlouvě neplatná. Nájemník si může zřídit trvalé bydliště dokonce i bez vašeho vědomí na základně platné nájemní smlouvy. Stačí zajít na příslušný Magistrát, ukázat smlouvu, trvalé bydliště je na světě během pár minut a nikdo vaše svolení nepotřebuje. Děsivé? Jak tomu předejít? Předejít se tomu samozřejmě nedá. Ideální je na začátku nájemního vztahu zjistit, zda-li nájemník trvalé bydliště potřebuje a z jakého důvodu. Doporučuji majitelům také navštívit Centrální evidenci exekucí, kde můžete na základě rodného čísla nájemníka zjistit dle výpisu, zda-li má nějakou exekuci a tím si rozhodně ušetříte spoustu problémů. 

Nájemník si nahlásil trvalé bydliště i přes můj zákaz a já mu jej zruším

Bohužel tak jednoduché to není. Nelze zrušit nájemníkovi trvalé bydliště bezdůvodně. Ke zrušení trvalého bydliště budete potřebovat průkazný dokument, že nájemní vztah zanikl (uplynutí nájemní doby ve smlouvě na dobu určitou, dohoda o ukončení nájmu nebo výpověď k určitému datu). S tímto dokumentem pak osobně můžete zajít na Magistrát na Obor správních činností. 

Nájemník zmizel bez výpovědi, co mám dělat? 

Pokud se něco takového stane (občas se to bohužel opravdu stává), pak není nic jednoduššího než písemně a doporučeně nájemníkovi poslat výpověď poštou. Samozřejmě si výpověď nepřevezme a vám se toto psaní vrátí zpět. Berte to jako důkaz, že nájemník váš byt již nevyužívá a zároveň máte v ruce i platnou výpověď. 

Na závěr tohoto článku se tedy dostáváme k samotné otázce: trvalé bydliště pro nájemníka ano nebo ne? Po přečtení tohoto článku jste určitě zjistili, že zakázat mu to bohužel nemůžete a ani tento zákaz dát do smlouvy, jelikož by byla neplatná. Možná bych změnila tuto otázku na "mám se bát trvalého bydlitě pro nájemníka ano nebo ne?" Jak jsem již avizovala, nejlépe uděláte, když se domluvíte dostatečně dopředu. Někteří nájemníci vám i řeknou, že trvalé bydliště k ničemu nepotřebují. Pokud by jej však chtěli, zeptejte se na pravý důvod a sami posuďte, zda-li toto tvrzení bylo věrohodné. Další věcí je prověření dle rodného čísla možnost exekuce, popřípadě si vyžádejte od bývalého pronajímatele reference na platební schopnost nájemníka a na morálku, to vám může také hodně pomoci. Nejde o to přebírat, ale vybrat si takového klienta, kdy možná rizika zvládnete eliminovat dostatečně dopředu. 

Vytvořilo FEO