Největší podfuky nepoctivých realitních makléřů

Buďme k sobě upřímní. V každém oboru narazíme na nepoctivce, ať se jedná o realitního makléře, či někoho jiného z obchodní branže. Většina realitních makléřů tvrdí, že spokojenost klienta je na prvním místě, ovšem smutná realita je to, že především upřednostňují svůj vlastní prospěch. Nechci všechny házet do jednoho pytle, i v dnešní době existují slušní profesionální obchodníci, kteří doplácejí na nepoctivce či amatéry v branži. Pořád nám zde chybí nastavení přísných regulačních pravidel. To se naštěstí již brzy změní. Pojďme si však ukázat největší podfuky rádoby „realitních makléřů“.

PODFUKY NA PRODÁVAJÍCÍ

1/ koupím byt v této lokalitě a platím hotově

Tohle je jeden z největších podfuků na vás klienty. Jistě jste již všichni registrovali, že ve vaší schránce se objevil lísteček se zněním: koupím byt v této lokalitě nebo koupím byt v tomto domě, platím hotově, prosím volejte a bylo zde uvedeno telefonní číslo. Nenechte se zmýlit, všechno jsou to realitky. Vážně si myslíte, že reálný kupec má čas si tisknout lístečky a ve svém volném čase obcházet domy a házet je do schránky? Reální kupci navštěvují placené portály s nemovitostmi, kde již přímo vidí, co by si mohli koupit a na takovéto věci jako tisk lístečků rozhodně nemají čas. Pokud na lísteček přece jen zavoláte, po chvilce zjistíte, že to je realitní makléř. Chtěli byste s někým takovým spolupracovat, když už vám od samého počátku lže a vydává se na lístečku za kupce?

2/ mám na vaši nemovitost kupce

Klasická otřepaná fráze, která se používá jen proto, že na ni vlastníci nemovitostí „slyší“. Jediným pravým důvodem je dostat se do vaší nemovitosti. Pokročilým podfukem je dovést do vaší nemovitosti skutečně „klienta“ – bývá to většinou kamarád nebo známý a většinou za to dostávají odměnu. Poté vám makléř zavolá, že bohužel klient nemá zájem. Do vaší nemovitosti se již dostal, možná jste mu i povolili si to pro „klienta“ nafotit a možná už vám dal k nahlédnutí smlouvu. Takže shrnuto podtrženo: cílem je dostat se k vám domů a podepsat s vámi smlouvu.

3/ nereálná cena

Mnoho makléřů vám slíbí nereálnou cenu nemovitosti. Proč? Chtějí vás dostat na výhradní smlouvu. Samozřejmě každý vlastník chce prodat za nejvyšší možnou cenu, to je pochopitelné. A jen díky tomuto, se většinou vlastníci nechají přesvědčit a upíší se do smlouvy. A co se stane? Nejenže slibovanou cenu nikdy nedostanete, protože není reálná, ale nepoctiví makléři vás "donutí" ke snížení ceny. 

4/ vykoupíme vaši nemovitost

Jste ve velmi složité finanční situaci a nevíte kudy kam. Určitě jste již někdy zaregistrovali nabídku typu: vykoupíme vaši nemovitost, platíme ihned a hotově. Dejte si prosím velký pozor, protože za výkup nemovitosti dostanete velmi málo peněz a proděláte na tom. Radši si najměte zkušeného makléře, který vám poradí, jak z tohoto ven.

 

PODFUKY NA KUPUJÍCÍ

1/ fiktivní nabídka na trhu

Pokud vlastník nemovitosti nepovolí inzerci a nepodepíše smlouvu, makléř vytvoří jinou inzerci, tzv. fiktivní nabídku. Použije jiné fotky, popíše technický stav, který odpovídá skutečnosti jiné nemovitosti a tuto fiktivní nabídku vyinzeruje. Když mu na to zavolá nějaký kupec, sdělí mu, že nemovitost je již rezervována, ale shodou okolností má něco podobného o 3 ulice dál. Děsivé, že?

2/ zatajování technického stavu nemovitosti

Nepoctivý makléř může tvrdit kupujícímu, že byt je například po rekonstrukci, i když reálný stav je pouze rekonstrukce částečná, a to například jenom koupelny či kuchyně. Cílem je získat od kupujícího provizi. Samozřejmě na to kupující časem přijde a bude to chtít řešit například odstoupením od smlouvy, kdy mu RK řekne, že mu provizi již nevrátí, popřípadě že mu vlastník nemovitosti tuto skutečnost zatajil.

3/ mám na tuto nemovitost jiné zájemce

Nepoctivý makléř vám během prohlídky bude vykládat, že má spoustu zájemců a je nutno podepsat rezervační smlouvu co možná nejdříve, pokud možno druhý den.

4/ smlouvu nelze měnit, je pevně daná

Nepoctivý makléř vás bude přesvědčovat, že ve smlouvě nemůže nic měnit, že je to nařízení firmy. Okamžitě si najděte jiného makléře, který bude schopen vaše požadavky přijmout a upravit znění rezervační smlouvy tak, aby to bylo vyrovnané pro obě strany. Zároveň si opravdu dávejte pozor na to, co podepisujete. Žádná solidní kancelář vás nebude nikam tlačit a nutit vás k okamžitému rozhodnutí.

5/ rezervační smlouva se uzavírá v restauraci nebo kavárně

Pokud vám toto makléř nabídne, utíkejte. Většinou to znamená, že makléř nemá vlastní kancelář, a tudíž patřičné zázemí. V dnešní době existuje mnoho makléřů, kteří nemají ani příslušná oprávnění a garance pro klienty a podnikají jenom díky vidině rychlých zisků ve formě provize. Nemají potřebné kapacity, zkušenosti a o vzdělání ani nemluvě. Rezervační smlouvu podepisujte vždy v sídle firmy nebo makléře!

6/ podepište mi prosím protokol o prohlídce

Tady dejte velký pozor a pořádně si všechno přečtete! Jedna moje klientka takový protokol podepsala (nebudu jmenovat RK) a poté si chtěla koupit nemovitost ode mne. RK ji okamžitě začala vyhrožovat s tím, že je jejich klientem a že nemá žádné právo si koupit nemovitost od konkurence. Tento protokol jsem viděla osobně a nestačila jsem se divit. Nikdy nic takového nepodepisujte! Argumentace RK typu, že je to evidence pro vlastníka či jiné obdobné nesmysly ignorujte.

 

NA ZÁVĚR:

Teď vám určitě vyvstala v hlavě myšlenka, jak je možné, že toho tolik vím o nekalých praktikách? Dovolte mi to vysvětlit. V realitní branži jsem od roku 2009 a za tu dobu jsem se setkala s neuvěřitelnými věcmi. Ať už jsem tyto věci zjistila na pohovorech (co je všechno náplní práce pro realitního makléře), nebo z toho, co mi vyprávěli klienti. Některé praktiky znám i od svých bývalých kolegů, někteří to dělali dobrovolně a jindy je k tomu zase nutila RK.  

Je mi z toho vážně smutno. Je tolik schopných a profesionálních makléřů a doplácí tímto na nepoctivce s vidinou vysokých výdělků. Již nyní se projednává zákon, který jasně stanoví pravidla pro realitní makléře. Makléři budou muset mí vázanou živnost, potřebné vzdělání a praxi v oboru. Některé z nich čeká i akreditace.  My zkušení na tento zákon čekáme, protože věříme, že to pomůže „uzdravit“ realitní trh. Bude těžké vybudovat zpátky důvěru u zákazníků, ale stojí to za to.

Vytvořilo FEO